Jelene
Trus
Oválne alebo pozdĺžne bobky, na jednom konci často zahrotené, uložené jednotlivo alebo stlačené do agregátov, 2 - 2,5 cm dlhé a 1 - 2 cm široké, na jednom konci s priehlbinou a na druhom zahrotené; letné bobky sú v čerstvom stave lesklé čierno-zelené (neskôr tmavohnedé) a často priliehajúce k sebe, v zime pevné suché a sivohnedé, na jar nepravidelné, kašovité; v čase ruje je trus menší so zvráskavenou deformáciou; najčastejšie ho nájdeme vo väčšom množstve v okolí krmelcov, na chodníkoch alebo na okrajoch porastov (jelenica a laň má bobky užšie, podlhovastejšie, na oboch koncoch zaoblené a bez priehlbeniny na hrubšom konci).
- Porovnanie trusu jeleňa, srnca a ovce.
Odtlačky
V stope jelenej zveri sú vytlačené najviac štyri prsty a to v prípade bežiaceho jeleňa. Jelenia zver však zanecháva po sebe najčastejšie iba dvojprstú stopu ratice. Ratice sú vytlačené tesne pri sebe a majú oválny tvar, jej predné okraje sú tupé a súbežné. Stopa vybočuje zo smeru stopovej dráhy. Starý jeleň má 7,5 - 9,0 cm dlhú a 6,0 - 7,0 širokú stopu. Dĺžka kroku je 60 - 70 cm a šírka rozkroku 15 - 20 cm. Čím je jedinec mladší, tým je jeho stopa menšia. Jelenča má stopu dlhú 4,0 - 5,5 cm a 3,5 - 5,0 širokú. Dĺžka kroku je 35 - 45 cm rozkroku 5-10 cm. Jelenice majú stopu dlhú 5,5 - 6,5 cm a 5,0 - 5,5 cm širokú, dĺžka kroku je 50 - 60 cm a rozkroku 10 -15 cm. Stopy zadných nôh sú o niečo užšie. Jelenia zver pri úteku kladie zadné nohy pred predné a v stope sú odtlačené paratičky a tiež aj roztvorené ratice.
Aktivitu zvierat určuje najmä počasie a ročné obdobie. Jedince odpočívajú počas dňa poväčšine v dobrých úkrytoch a až podvečer vychádzajú na pastvu. Jelenia zver žije v čriedach, okrem starých jeleňov. Čriedu tvorí vodiaca jelenica a ďalšie neplodné jelenice a nedospelé jedince obidvoch pohlaví. Dospelé jelene vytvárajú osobitné čriedy. Keď laň ide rodiť mladé, oddelí sa na čas od ostatných laní a po pôrode sa k nim opäť pridruží. Na rozdiel od srncov sa jelene veľmi rady váľajú v bahne a sú menej viazané na striktne vymedzené teritórium. Len v období ruje si ohraničujú neveľkú plochu, odkiaľ je však dobrý rozhľad. V tomto čase sa jeleň často kaluží, charakteristicky páchne, je vzrušený. Dospelý jeleň sa počas ruje ozýva charakteristickým ručaním. Ručanie jeleňov v ruji patrí medzi neodmysliteľné jesenné zážitky.